Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız ve çene bölgesindeki yumuşak dokuların, dişlerin, çenenin ve çene ekleminin fonksiyonel ve estetik yapılarındaki hastalıkların, bozuklukların ve yaralanmaların tedavisini kapsayan diş hekimliğinin uzmanlık alanıdır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Kimdir?

Diş hekimliği eğitimi sonrasında 5 yıllık Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ana bilim dalındaki doktora programını tamamlayarak ağız içerisindeki yumuşak ve sert dokuların patolojilerini cerrahi olarak tedavi eden uzmanlığını almış doktordur.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalının Çalışma Alanları

Diş Çekimleri

Gömülü ve Komplike Diş Ameliyatları

Çene ve Çevre Dokularının Kistlerinin Tedavisi

Çene Tümörleri ve Tedavileri

Protetik Cerrahi

Çene Yüz Bölgesi Ağrıları

Temporomandibuler Eklem Bozukluklarının Tedavisi

Adontojenik Enfeksiyonların Tedavisi

Tükürük Bezi Enfeksiyonlarının Tedavisi

Ağız Hastalıklarının Teşhis ve Tedavisi

Tüm bunların yanı sıra doğuştan gelen anomaliler, sonradan gelişen kazalar veya hastalıklar ile birlikte estetik restoratif işlemler, kök ucu rezeksiyonları ve kök kırıkları gibi konular ile de ilgilenmektedir.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi biriminde gerekli görülen operasyonlar anestezi ve sedasyon birimimizde genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Bilinç halinin anestezik ilaçlar yardımı ile ortadan kaldırılarak uygulandığı anestezi ile diş tedavisi yöntemi çocuk ve yetişkin hastalarda uygulanabilmektedir. Diş çekimi, diş eti tedavileri, implant cerrahisi, kemik kisti tedavisi ve kemik grefti gibi cerrahi uygulamalar hasta konforunu en üst seviyeye çıkararak rahat ve güvenli bir ortamda yapılmaktadır.

Sedasyon ile Diş Tedavisi

Sedasyon işlemi, kişinin bilinci açıkken sedatif ilaçlar ile tüm reflekslerinin korunduğu ve derinliğinin kontrol edilerek ayarlanabildiği bir uyku halidir. Anestezi uzmanımız tarafından uygulanan bu yöntem, operasyon süresi boyunca korku ve endişe hissinin ortadan kalkmasına yardımcı olduğu için konforlu işlem olanağı sunmaktadır.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde İmplant Uygulamaları

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanı implant tedavilerinde çene kemiğinin yetersiz olduğu hastalarda kemik hacmini arttıracak teknikler uygulamaktadır. Biyomedikal materyaller ile alt ya da üst çenede yeni kemik oluşma sürecini destekleyecek bu uygulamalar sayesinde implant cerrahisinin daha stabil ve sağlıklı gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Kemik tozu (grefti) olarak adlandırılan bu işlem, kemik hacminde azalma olan hastalarda implant tedavisi öncesinde uygulanır.

Kemik tozu (grefti) uygulamasının yanı sıra Sinüs Kaldırma – Sinüs Lifting uygulaması da gerçekleştirmektedir. Üst çene bölgesinde sinüs dokusunun sarkık olduğu hastalarda uygulanan bu cerrahi müdahale, genişleyerek altında bulunan kemiğin incelmesine yol açan sinüs tabanlarını yükselterek implant tedavisine uygun hale getirmektedir. Bu operasyon implant vidalarına yer açılabilmesi için sarkık sinüs-sinüslerin yukarı itilmesi amacı ile yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Gülüş Tasarımı

Gülüş, bireyin dişleri ile dudaklarının yapısına bağlı olan ve dudaklarının hareketiyle meydana gelen çeşitli duyguların dışarı yansımasıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti ve kemik gibi diş ve dişi destekleyen dokuların sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen ana bilim dalıdır.