Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma tedavisi (Bleaching); diş ağartmak olarak da adlandırılan bu sistem mevcut dişlerin renginin daha beyaz renge dönüştürülme işlemidir.Dişlerin rengi genetik olarak veya beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak daha sarı yada zaman içinde daha koyu renge dönebilir.

Diş beyazlatma işlemi sağlıklı olan tüm dişlere uygulanabilir.Dişlerinize yapılacak diş ağartma işlemi için en doğru kararı dişhekiminiz verecektir.Dişhekimi muayenesi ile beyazlatma için dişlerinizin uygun olup olmadığına karar verilebilir ve yaklaşık olarak hangi beyazlığa gelebileceği size örneklenerek gösterilebilir.

Bu estetik tedavi şekli oldukça basit ve hızlı bir uygulamadır. Dişhekimi kliniğinde yapılacak 15-20 dakikalık beyazlatma uygulaması ile çok rahatlıkla daha beyaz renkli dişlere sahip olabilirisiniz

Evde Diş Beyazlatma

Hastanın kendisi tarafından evde uygulanan diş beyazlatma işlemidir.Basit düzeydeki renklenmelerde tercih edilir.Bu işlemin yapılabilmesi için hastadan bir ölçü alınarakağız modelinin çıkarılması gerekmektedir.Bu model üzerinde şeffaf ve elastik bir kılıf hazırlanır.Bu kılıfın içerisine diş hekimi tarafından verilen diş beyazlatıcı jel konularakhastanın kendisi tarafından ağzına takılır.

-Hasta min. 2 saat ile 4 saat arası plaklarla beklemelidir.

-Hastaya bu işlemi her gün tekrarlamalı, istediği beyazlığı elde ettiğinde tedaviye 2 gün daha devam edip sonra bitirmelidir.

-Hasta hassasiyeti olursa tedaviye 1 ya da 2 gün ara verebilir..Aşırı hassasiyet oluşursa kliniğe başvurmalıdır.Bu durumda hastaya flor verilir.

Klinikte Diş Beyazlatma

Diş hekimi tarafından muayenehanede uygulanan diş beyazlatma yöntemidir.Bir dişe veya tüm ağıza uygulanabilir.Beyazlatılması daha zor olan dişlere genellikle muayenehanede müdahale etmek gerekir. Isı ,ışık gibi çeşitli tekniklerle bir veya birkaç seansta uygulanır.

Her iki diş beyazlatma yöntemide etkin olmasına rağmen tercih,dişlerdeki renklenmenin derecesine ,diş beyazlatma tedavisinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.