Gülüş, bireyin dişleri ile dudaklarının yapısına bağlı olan ve dudaklarının hareketiyle meydana gelen çeşitli duyguların dışarı yansımasıdır. Diş hekimliğindeki estetik amaçla yapılan tedavilerin temel amacı güzel bir gülüşün elde edilmesidir. Çünkü bireyin etkileyici bir gülüşü toplumda kişiler arasındaki ilişkide kabul ettirici rol oynamaktadır.

Estetik, bireyin sağlıklı bir diş etine sahip olmasıyla ve dişlerin boyut, şekil, renk gibi özelliklerinin yüz yapısına uygun olmasıyla sağlanabilir. Bu sebeple estetik diş hekimliği uygulamaları kişiye özgü olarak planlanmalıdır.

Estetik bir gülüşün sağlanabilmesi için diş eti seviyelerinin ayarlanması, dişlerde bulunan eski uyumu bozulmuş ve renklenmiş dolguların değiştirilmesi, dişlerin şekil ve diziliş bozukluğunun düzeltilmesi ve dişlerin beyazlatılması gibi birçok uygulamayı kapsamaktadır. Bu çeşitli uygulamalar estetik diş Hekimliği kavramıyla adlandırılır ve şu şekilde sıralanabilir:

Gülüş tasarımı

Hollywood smile

Diş beyazlatma

Diş taşı temizliği

Porselen kaplamalar

Zirkonyum kaplamalar

Lamina (Yaprak porselen)

Diş dolgusu

Diş eti estetiği

Estetik diş hekimliğinde ilk adım hastanın muayene edilmesidir. Hastanın isteği, çene ve yüz yapısının uygunluğunun değerlendirilmesi için ölçü alınıp ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları çekilir. Elde edilen verilerin incelenmesi sonucunda ortaya çıkaması beklenen sonuç anlaşılır bir şekilde hastaya bildirilir. Çünkü estetik göreceli bir kavramdır ve hastanın istediği estetik görüntü ağız ve yüz yapısına uymayabilir. Estetik bir görüntü sağlamak için hastanın fonksiyonundan ve sağlığından ödün verilmemelidir. Sonuç olarak hastaya en uygun tedavi planlanır ve kullanılacak materyale karar verilir.

Zirkonyum kaplamalar

Tamamen diş renginde olan zirkonyum kaplamaları uygulamak için dişlerin kesilmesi gerekmektedir. Kaplamanın provaları yapılıp onaylandıktan sonra yapıştırıcı ile dişe yapıştırılır.

Lamina (Yaprak porselen)

Minimum diş kesimi gerektirdiği, çay ve kahve gibi dişlerde renklenme yapan maddelerle boyanmadıkları ve doğal dişten ayırt edilemeyecek özellikte oldukları için günümüzdeki en ideal estetik tedavi seçeneğidir. Çoğu vakada dişin sadece ön yüzünde aşındırma yapılarak yaprak porselen bu yüzeye yapıştırılır.

Hollywood Smile

Sağlıklı, sıra sıra dizilmiş beyaz dişler ve simetrik dudaklar ile oluşturulan gülüş şekline Hollywood smile denir. Bu gülüş tasarımında üst dişlerin göz önünde olması ve düzgün görünmesi gerekmektedir. Alt dişler ise yine düzgün sıralanmalı ve gülerken gözükmelidir. Ayrıca gülüş esnasında ilk azı dişlerinin ortaya çıkması gerekmektedir. Gülüşün dişler dışında tamamlayıcısı olan dudaklar ise simetrik olmalı ve diş etlerini görünmeyecek şekilde kapatmalıdır.

Hastanın isteğine, kişiliğine, yüz şekline, cilt rengine ve cinsiyetine en uygun diş rengi ve şekli seçilerek en ideal gülüş tasarlanmalıdır. Tüm bu faktörler kişiden kişiye değiştiği için seans süreleri de değişmektedir. Hollywood smile için porselen kaplamalar ile dişlerin yüzeyinin pürüzsüz ve düzgün sıralanması sağlanabilmektedir. Ayrıca porselenin ışık geçirme özelliği ile doğal bir görünüm sağlanabilmektedir. Ancak dişlerde şekil ve yüzey bozukluğu yoksa hastanın sadece diş renginden dolayı şikayeti varsa sadece beyazlatma işlemi gerçekleştirilebilir. Hastada diş eksikliği veya estetiği bozan sorunlu dişler olduğunda köprü protezler ya da implant uygulamaları ile tedavi uygulanmaktadır.

Dişler arasında boşluk olmasına diastema denilmektedir. Diastemalar genelde toplumda estetik bulunmamaktadır. Diastema kapatmak için çeşitli işlemler uygulanabilmektedir hatta uygun olduğunda dişlerde herhangi bir aşındırma işlemi yapmadan boşluklar kapatılabilmektedir. Gülüş sırasında diş etlerinin görülmesine gummy smile denmektedir. Bu tarz durumun olduğu hastalarda dişler ideal şekilde yapılsada diş etinin görünmesi hastaları rahatsız edebilmektedir. Hastalara bu durum ile bilgi verilip hastanın onayı alınırsa gülüş estetiğini sağlamak için botoks işlemi ile tedavi desteklenebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Gülüş Tasarımı

Gülüş, bireyin dişleri ile dudaklarının yapısına bağlı olan ve dudaklarının hareketiyle meydana gelen çeşitli duyguların dışarı yansımasıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti ve kemik gibi diş ve dişi destekleyen dokuların sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen ana bilim dalıdır.