Periodontoloji, diş eti ve kemik gibi diş ve dişi destekleyen dokuların sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen ana bilim dalıdır. Periodontal yani diş eti hastalıkları ise diş eti ve dişleri destekleyen diğer çevre dokuların iltihabi hastalıklarıdır. Periodontoloji ana bilim dalında doktorasını tamamlamış ve uzmanlığını almış diş hekimleri ise “Diş Eti Hastalıkları Uzmanı” ya da “Periodontist (Periodontolog)” denilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları yani periotontal hastalıklar, diş eti ve dişleri destekleyen çevre dokuların iltihabi durumudur. Erken dönemde teşhis edilmesi ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilen bu hastalıklar; gizli seyreden ve tedavisine ilişkin çok az bilgiye sahip olunan hastalıklardır. Periodontolojik tedaviler ile diş eti ve diş etlerini destekleyen çevre dokular tedavi edilirken, doğal dişler korunarak dişleri destekleyen kemiklerdeki kalıcı hasarların da önüne geçilmektedir.

Diş etleri ve diş etlerini çevreleyen destek dokulardaki hastalıkların ilerlemesi halinde kemik dokularda oluşan kalıcı hasarlar diş etleri arasındaki enfeksiyonun yerleşimini ve enfeksiyon tablosunun ilerlemesini arttırmaktadır. Bunun sonucunda da diğer sağlıklı dişlerde dahil olmak üzere diş sallanmaları ortaya çıkmaktadır. Yani bu enfeksiyon tablosu diş çekimlerine kadar gidilmesine neden olabilmektedir.

Periodontoloji Tedavisi

Sert ve yumuşak yapılardaki dişi destekleyen dokular ağız ve diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diş ve diş etlerindeki problemler ya da iltihaplar diş kayıplarından genel sağlığın bozulmasına kadar çok yönde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Bu nedenle doğru teşhis ile Periodontoloji Tedavisi uygulanarak oluşturulan sağlıklı diş dokularının korunması hedeflenmektedir.

Diş Eti Hastalıkları Tedavi Yöntemleri

Diş eti kanamaları, ağızda kötü koku ve tat, diş etlerindeki kızarıklık ve şişkinlik, diş eti çekilmesi, diş eti hassasiyeti, dişlerdeki siyah lekeler, diş etinden akan iltihap, diş sallanmaları, diş uzamaları, dişlerin yer değiştirmesi gibi belirtileri bulunan diş eti hastalıklarında cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Diş yüzeyi temizliği, küretaj tedavisi, oklüzal düzenleme (aşındırma) ve kök yüzeyi düzleştirmesi gibi işlemler cerrahi olmayan diş eti hastalıkları tedavi yöntemleridir. Erken dönemde olan vakaların çoğunluğu bu cerrahi olmayan yöntemler ile tedavi edilerek diş etlerindeki iltihaplar azaltılır, ortadan kaldırılır ve diş eti iltihabına yol açan faktörler bölgeden uzaklaştırılır.

İlerlemiş periodontal hastalıklarda cerrahi periodontal tedaviler gerekli olmaktadır. Periotontoloji ana bilim dalında uygulanan cerrahi tedavi yöntemleri diş etlerinin daha kolay temizlenebilmesini ve estetik bir görünüm kazanmasını amaçlamaktadır. Diş eti hastalığının tipine ve şiddetine göre uygulanan Subgingival Küretaj, Gingivektomi , Gingivoplasti ve Flep Operasyonu gibi cerrahi yöntemler lokal anestezi eşliğinde uygulanan hastanın ağız hijyen standartlarını ve estetik görünümünü yükselten tedavilerdir.

Periodontal Muayene ve Rendevu

İlerlemiş periodontal hastalıklar nedeni ile diş çekimine kadar giden enfeksiyon yerleşimini erken dönemde teşhis etmek, önlemek, cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri ile diş sağlığının korunmasını sağlamak için ücretsiz muayenemizden yararlanarak ön kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Merkezimizde ücretsiz panaromik röntgen eşliğinde klinik muayene ve radyografik değerlendirmelerden faydalanarak doğru tanı ile diş eti hastalıklarınızın tedavisini yaptırabilir; estetik ve sağlıklı diş etlerine sahip olabilirsiniz.

Diş Eti Hastalıkları Uzmanımız eşliğinde erken dönemde doğru teşhis ve doğru tedavi ile diş eti iltihaplarına yol açan etkenleri ortadan kaldırmak için randevu talebinde bulunmak ya da Periodontoloji – Diş Eti Hastalıkları tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Gülüş Tasarımı

Gülüş, bireyin dişleri ile dudaklarının yapısına bağlı olan ve dudaklarının hareketiyle meydana gelen çeşitli duyguların dışarı yansımasıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti ve kemik gibi diş ve dişi destekleyen dokuların sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen ana bilim dalıdır.