Restoratif Diş Tedavisi alanı; diş çürüğü, diş aşınması, diş travması, diş renklenmeleri gibi dişlerin sert dokularındaki kayıpların giderilerek eski form ve fonksiyonlarının yeniden kazandırılmasını hedefleyen ve diş estetiğinin yeniden oluşturulmasını sağlayan diş hekimliğinin ana bilim dalıdır..

Restoratif Diş Tedavisi Nedir?

Temel olarak diş kaynaklı estetik kaygıların giderildiği uygulamalara sahip olan ve bu nedenle “Estetik Diş Hekimliği” olarak da ifade edilen bu alan dişlerdeki estetik, fonksiyonel ve fonetik ihtiyaçları karşılayan ve bu amaçla üretilen restoratif maddeleri (dolgu, beyazlatma, porselen ve kompozit lamina uygulamaları gibi) kullanan bir bölümdür.

Restoratif Diş Tedavisinin Amacı

Restoratif Diş Tedavisi uygulamalarının tümü diş yapılarında en minimum seviyede hazırlık ile estetiği sağlamayı hedeflemektedir. Böylece estetik olarak bütünlük elde edilirken fonsiyonel olarak da ideal seviye korunmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin estetik beklentileri, dişler arasındaki ilişkiler, yumuşak dokuların durumu ve yüzün karakteristik özellikleri ile doğal ve fonksiyonlu bir görünüm planlanarak en uygun ve doğru tedavi uygulanır.

Restoratif Diş Tedavisi Yöntemleri

Estetik diş hekimliği alanı, ağız sağlığına odaklanmakla birlikte dişlere estetik görünümün de kazandırılmasını hedeflemektedir. Bu amaçla diş çürüklerinden kırık dişlere, diş hassasiyetinden aralıklı dişlere kadar pek çok problem ile ilgilenen bu ana bilim dalının kullanmış olduğu yöntem ve teknikler aşağıda yer almaktadır:

Kompozit Dolgular

Kompozit İnley Dolgular

Porselen İnley Dolgular

Cam İyonomer Siman Dolgular

Fiberle Güçlendirilmiş Dolgular

Fiber Post Tedavileri

Metal Post Tedavileri

Ön Bölge Diestema (diş arası boşlukları) Kapatma Uygulamaları

Porselen Lamina Uygulamaları

Kompozit Lamina Uygulamaları

Vİtal – Devital Diş Beyazlatma Uygulamaları

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Kuafaj Tedavisi

Bu yöntem ve uygulamalar dişlerin mine ve dentin olarak adlandırılan dişin sert dokularını kapsamaktadır. Dişin problemli bölümünün temizlenmesinin ardından kalan sağlıklı doku kullanılarak diş ile uyumlu bu uygulamalar ile restorasyonu yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Gülüş Tasarımı

Gülüş, bireyin dişleri ile dudaklarının yapısına bağlı olan ve dudaklarının hareketiyle meydana gelen çeşitli duyguların dışarı yansımasıdır.

Periodontoloji

Periodontoloji, diş eti ve kemik gibi diş ve dişi destekleyen dokuların sağlığı, hastalıkları ve tedavileri ile ilgilenen ana bilim dalıdır.